Chata Plešivka

Chata Plešivka se hodí zejména pro intimní jednotřídní pobyty. Kapacita 24 osob je ideální na školu v přírodě především pro malotřídky. Kromě malého hřiště přímo u chaty se děti vyřádí na hřišti v Abertamech jen kousek od ubytování, do lesa je to pár kroků. Pokud s sebou povezete sportovní vybavení, bude vám k dispozici uzamykatelný přístřešek na zahradě.

Plešivka je malebná tři sta let stará krušnohorská chalupa sídlící v Abertamech, městě proslulém těžbou stříbra a cínu už za dob krále Rudolfa II. V jáchymovské kronice se poprvé o Abertamech psalo roku 1529. O 50 let později je král povýšil na Hornické královské městečko. Třicetiletá válka pak sice znamenala konec těžby stříbra, ještě v 17. a 18. století ale přetrvalo dolování cínu, který se používal na výrobu nádobí.

Hornictví postupně nahrazovala výroba krajek a pletení, v 19. století pak výroba kožených rukavic, která má v Abertamech i své muzeum. Právě v 19. století začali do oblasti přicházet čím dál častěji i turisté a řada původních chalup sloužících domácím obyvatelům se přestavěla na penziony nabízející ubytování v Krušných horách. Chata Plešivka k nim patřila také.

Dnes se krásná zrekonstruovaná horská chalupa těší oblibě všech hostů, kteří do ní zavítají. Kromě komfortního ubytování v Krušných horách až pro 24 osob nabízí Chata Plešivka i výhled na horu Plešivec, která je oblíbeným centrem zimních sportů a v létě žije horskou cyklistikou.

Chalupa ani po rekonstrukci nezapírá svou bohatou historii, interiér dýchá přírodními materiály, ale nabízí přitom moderní vybavení. Stačí se jen rozhlédnout a zamířit k nejbližším zajímavostem.

Turistické zajímavosti a výlety v Krušných horách

● Štola Johannes: Mimořádně zachovalý komplex důlních děl ze 16. století vám představí 500 let krušnohorské hornické historie. Prohlédnete si zblízka nejen vybavení horníků, ale i jejich pracovní prostředí, protože sestoupíte přímo do šachty.

● Důl Mauritius a štola Kryštof: Ojedinělý a nebývale rozsáhlý labyrint chodeb, komínů a jam, ve kterém můžete pozorovat i stopy po původních technologiích těžby cínovce a prorážení chodeb. Štola Kryštof byla v provozu od konce 16. století do konce 18. století a můžete zde vidět jak profily chodeb ražených pomocí želízka a mlátku, tak ražbu pomocí sázení ohněm. Veřejnosti je štola přístupná od roku 2015.

● Jáchymovské peklo: Naučná stezka připomínající další éru hornictví v krušnohorské oblasti, tentokrát spojenou s nálezem uranové rudy. Stezka vede místy, kde sídlily jednotlivé pracovní tábory, jejich lokaci dnes připomíná celkem 18 menhirů. Trasa vede i okolo dolu Svornost a Štoly č. 1.

● Důl Svornost: Nejstarší uranový důl na světě a nejstarší dosud využívaný důl v Evropě původně sloužil pro těžbu stříbra, později radonu, který dodnes využívají jáchymovské lázně pro balneo léčbu. V 19. století pak z místních hornin izolovala Marie Curie Skłodowská radioaktivní prvky – polonium a radium. Ve století 20. pak už důl proslul těžbou uranu a tragickým spojením s pracovním táborem pro politické vězně.

● Štola č. 1: Vznikla v 50. letech v těsné blízkosti dolu Svornost a dnes v ní můžete navštívit hornické muzeum věnované nechvalné historii těchto míst. Určitě se jedná o jednu z nejdůležitějších zastávek na naučné stezce Jáchymovské peklo.

● Klínovec (1 244 m n. m.): Kamenná rozhledna na Klínovci pochází z roku 1884. Stavba nahradila původní dřevěnou věž z roku 1812, která podlehla požáru. Z vrchu rozhledny můžete pozorovat německý Fichtelberg, panorama Krušných hor, Děčínský Sněžník, České středohoří, Doupovské hory, Tepelskou vrchovinu nebo Slavkovský les.

● Velký Špičák (965 m n. m.): Hora se tyčí západně od přehradní nádrže Přísečnice a po jejím zdolání se můžete vyfotit u Vrcholového kříže. Od něj je nádherný panoramatický výhled na německou část Krušných hor, masiv Klínovce, vrchy Mědník a Jelení horu a zmíněnou přehradu.

● Vrch Mědník (910 m n. m.): Hora u obce Měděnec nabízí nejen výhledy na české i německé vrcholy Krušných hor, ale také nahlédnutí do hornické historie. Prohlédněte si pozůstatky malých i větších štol z 15. až 19. století, z nichž je přístupná štola Panny Marie Pomocné či štola Země zaslíbená. Za pozornost stojí i barokní kaple ze 17. století, která byla postavena na výraz díků za výnosy zdejších dolů.

● Meluzína (1094 m n.m): Žádná rozhledna se suvenýry, ale divoká příroda pokrývající vrcholovou plošinu jedné z nejzajímavějších krušnohorských tisícovek. Právě tím vás Meluzína okouzlí a přidá k tomu panoramatické výhledy na známé vrcholy Krušných hor, údolí Ohře či Doupovské hory.

● Křížová hora (1030 m n. m.): Vedlejší vrchol Meluzíny se tyčí zhruba 7,5 km od Božího Daru. Nádherné výhledy na Meluzínu, Klínovec a Fichtelberg, údolí Ohře a Doupovské hory se vám otevřou, když vyšplháte na některou z vrcholových skalek.

● Blatenský vodní příkop: Unikátní technickou památku vám přiblíží naučná stezka s 23 zastávkami. Vodní dílo fungovalo jako zásobování krušnohorských dolů, kterých díky tomu přibývalo jako hub po dešti. Příkop měří celkem asi 12 km a svádí vodu jak z říčky Černá, tak z místních rašelinišť.

● Muzeum rukavičkářství Abertamy: Místo, kde se o výrobě rukavic dozvíte úplně všechno. V 19. století se rukavičkářská dílna nacházela téměř v každém stavení v Abertamech a muzeum s 300 exponáty toto období dokonale mapuje. Konají se tu i pravidelné ukázky výroby.

● Hrad Loket: Impozantní gotický hrad se tyčí nad řekou Ohří a svým návštěvníkům nabízí mnoho zajímavého – navštivte stálou expozici zbraní a porcelánu, přijďte se podívat na exponáty věhlasné sklárny Moser a také na nejstarší meteorit, který v Česku spadl.

● Zámek Klášterec nad Ohří: Další památkou zdobící břeh řeky Ohře je zámek v Klášterci. Kromě Muzea českého porcelánu, jehož výroba má v kraji dlouholetou tradici, zámek láká i na návštěvu krásného parku.

● Ježíškova cesta: Na naučné stezce se bude líbit hlavně dětem. Vyberte si trasu o délce 6 nebo 13 km a prohlédněte si dřevěné sochy Ježíška, které cestu lemují. Děti budou nadšené z mnoha hracích prvků, nechybí ani odpočívadla.

● Stezka krušnohorských pověstí: Projděte se po stopách nadpřirozených bytostí z Krušných hor, z nichž vám každá odvypráví svůj příběh. Permoníka, Čerta nebo třeba Stromovou ženu potkáte v podobě vyřezávaných soch, které zdobí 500 m dlouhou stezku.

● Přírodní park Přebuz: Přírodní park sdružuje rezervace Velké a malé jeřábí jezero, Velký a malý močál a Přebuzské vřesoviště. Po vyznačených cestičkách si projdete jedno z nejcennějších krušnohorských rašelinišť a uvidíte také pozůstatky typické původní krušnohorské zástavby. Pod celým parkem pak vede nespočet podzemních chodeb a šachet.

● Božídarské rašeliniště: Národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště je tou největší v Krušných horách. Soubory horských rašelinišť vás provede naučná stezka s celkem 12 zastávkami a soustava dřevěných chodníčků. Procházku zvládnou i děti.

● Vlčí jámy: Přírodní památka sestává ze dvou propadlin vzniklých hornickou činností – Vlčí a Ledové jámy. Pozůstatky bývalého cínového dolu Wolfgang obklopují ohrožené druhy mechů, unikátem je i jeskynní led, který se drží právě v Ledové jámě. Tato velmi úzká propadlina dosahuje hloubky 20 metrů a led se v ní drží po celý rok.

Cena zahrnuje

  • Ubytování – 4 noci
  • Stravování 5 x denně včetně zajištění speciálních stravovacích požadavků
  • Neomezený pitný režim
  • Dopravu přímo na místo kvalitním autobusem splňujícím EU normy. Cena je vypočtena dle vzdálenosti a počtu žáků
  • Zákonné pojištění CK
  • Služby delegáta

Volitelně pro vás zajistíme

  • Úrazové pojištění a pojištění odpovědnosti za škodu
  • Služby zdravotníka
  • Noční hlídání
  • Obědový balíček na cestu

Proč vyrazit s námi?

Spolu s našimi partnery chceme kultivovat prostředí školních zájezdů a nabídnout školám jedinečné zážitky, na které budou děti i učitelé rádi a dlouho vzpomínat

Spolupracujeme s více než 200 spokojenými školami v ČR

Pečlivě vybíráme naše partnerské lokality, abychom dodrželi ty nejpřísnější standardy v rámci ubytování, stravování a zejména okolního zeleného prostředí.

Abychom mohli pořádat školy v přírodě, jsme držitelé vázané živnosti cestovní kancelář. Naše společnost je tedy pojištěna proti úpadku a veškeré finance školy i rodičů jsou tak zcela chráněny. Pro maximální komfort máme sjednané taktéž pojištění odpovědnosti za škodu a úrazové pojištění.

Náš delegát vás přivítá na přímo místě, vše vám ukáže, představí personál a vyřeší vaše individuální požadavky.